Nákupy

Upchatý drez v kuchyni môže signalizovať problém v kanalizácii

Ako je dôležitá mestská kanalizácia, by sme si mohli uviesť na jednom názornom príklade, ktorých sa na celom Slovensku môžu odohrávať stovky, možno tisíce každý rok. Predstavme si teda teraz bežnú domácnosť, ktorú obýva štvorčlenná rodina s dvoma deťmi.

kanalizačné potrubie
Ráno sa rodina prebúdza do sviatočného nedeľného dňa, chystajú sa raňajky, varí sa voda na kávu a čaj a mamička krája chlieb a kladie na stôl nátierku. Zdanlivú idylku už nemôže nič narušiť, a zdá sa, že bude aj slnečný deň, a budeme môcť vyjsť von na bicykloch do prírody. Vtom sa ale zanesie v kuchyni drez a splašková voda z neho prestane odtekať. Medzitým si niekto odskočí na toaletu, ale tam sa to bude odohrávať veľmi podobne.

mestská kanalizácia

Z domácnosti nebudú odtekať odpady ani na toalete, ani v kúpeľni a ani v kuchyni. Čo teraz? Problém na všetkých miestach súčasne značí závadu v kanalizačnom systéme. K takým situáciám síce nedochádza každý deň, ale dôjsť k nim môže, a viete prečo? Kanalizácia je uzavretý systém, kadiaľ prúdi pomerne veľkým priemerom potrubia odpadová tekutina, ale z času na čas sa tam dostane aj to, čo by nemalo. Kanály sú síce opatrené mriežkami, ale niekedy sa tam aj cez mriežky odplaví kus papiera, plastové vrecko, odhodená ponožka, kúsok vetvy, kamene, bahno a ďalšie nečistoty.

Niekedy do kanalizácie prerastajú aj korene stromov, najmä v miestach, kde je porušené potrubie, a je tu k dispozícii otvor. Prerastajúce korene potom vytvoria nepriepustnú oblasť, v ktorej sa zachytia tie spomínané naplaveniny, a akonáhle je zátka kompaktná, neprepúšťa tekutinu a kanalizačný systém potom kolabuje.

A práve preto tu máme odborníkov, ktorí vykonávajú krtkovanie v Malackách, aj kdekoľvek inde na Slovensku. Čistí odpady v domácnostiach, vo firmách, v školách, v obchodoch, a na ďalších miestach, a spolu s nimi sa starajú o priechodnosť kanalizačných systémov. A že je to práca záslužná, o tom zrejme nepochybujete, že?