Ekonomika

Amazonka, ako najdlhšia rieka na svete?

Boli ste už navštíviť dve dlhé rieky na svete? Na mysli mám egyptský Níl a juhoamerickú Amazonku, ktoré neustále bojujú o to, ktorá z nich je najdlhšia. Avšak v poslednej dobe vyhráva prvé miesto práve Amazonka, ktorá ma aktuálnu dĺžku približne 6 992 kilometrov. Egyptský Níl sa nespája len s Egyptom, ale patrí sem ďalších jedenásť afrických krajín. Popri rieke bola vybudovaná kultúra a je možná aj plavba po tejto nádhernej dlhej rieke. Dĺžka rieky sa podľa rôznych zdrojov pohybuje niekde medzi 6 650 a 7 088 kilometrov. Na Níle sa nachádza najväčšia metropola a ňou je hlavné mesto Káhira. Nílu však konkuruje juhoamerická Amazonka.

Egyptský Níl

Amazonka bola veľmi dlhú dobu práve hodnotená za druhú najdlhšiu rieku na svete, pretože odborníci nevedeli nájsť jej prameň. Dvaja brazílski prieskumníci Paula Saldanha a Robert Werneck v roku 1994 našli práve tento prameň, avšak museli čakať ďalších 13 rokov, aby ich objav potvrdili. Najnovšie tvrdenie je, že Amazonka je dlhá 6 992 kilometrov, ale dosahuje takmer 7 000 kilometrov. Rieka Níl a Amazonka práve preto neustále bojujú o to, ktorá z nich je dlhšia.

Juhoamerická Amazonka

Amazonkou tečie omnoho viac vody ako napríklad riekami Mississippi, Níl a Yangtze dohromady. Toto povodie je najväčšie v rámci Amazónie a tvorí takmer 40% rozlohy celej Južnej Ameriky. Vlieva sa do Atlantického oceánu a tým dáva život do celej severnej polovice Južnej Ameriky. Názov tejto rieky pochádza z pokusu, kde španielsky prieskumník Fransicso de Orellana chcel prekročiť rieku. V oblasti Amazónie viete nájsť prírodné poklady a určite tu nájdete mnoho zaujímavostí. Každoročne sem chodí tisíce turistov a objavujú rôzne oblasti rieky. Nájdete tu tropické dažďové pralesy, plantáže kaučukovníkov, palmy a navyše sa tu budete cítiť ako v rozprávke. Majú tu bohatú gurmánsku gastronómiu, jedinečnú kultúru a obyvatelia vás skvelo pohostia. Dorozumiete sa tu po portugalsky, či španielsky.