Úroky na hypotékach sú veľmi často otvorenou témou nielen v oblasti občanov, ale aj v našej vláde. Boli sme zvyknutí na výšku úrokov pri hypotéke v hodnote nižšie ako 1%. Úroky v hodnote 0,4% na celú vašu hypotéku boli pred niekoľkými rokmi úplnou realitou, no dnes sú už iba snom. Veľmi veľa ľudí využilo mimoriadne dostupné hypotéky s nízkym úrokom, ktoré zabezpečilo nízku mesačnú splátku na zabezpečenie svojej domácnosti. V tom čase, si mohlo dovoliť vlastný dom či byt veľmi veľa ľudí a mesačne boli schopní splácať svoju nehnuteľnosť.
Posledné mesiace sa však dňa na deň situácia zmenila a z úroku 0,4% vznikol úrok 4%. Štvorpercentný úrok je dnešných dňoch najnižšie poskytovaní úrok, ktorý ponúka Prima banka. V prípade ďalších úrokových sadzieb nezaostáva VÚB banka, ktorá poskytuje úrok v hodnote 4,49%. Z väčších bánk neposkytuje práve najnižší úrok slovenská sporiteľňa, kde sa úrok šplhá až na 4,69%. Samozrejme výška úroku je orientačná a závisí od doby fixácie či podmienok banky. V niektorej banke, kde ste dlhoročným klientom môžete získať o niečo výhodnejšie úrok, ako v banke, kde nemáte založený účet.
To nič nemení však na tom, že výšky úrokov sú nad 4%. Čo to však znamená pre ľudí, ktorí už hypotéku majú a končí im fixácia? Veľmi veľa ľuďom naskočili vrásky, keď sa dozvedeli o tak rapídnom zvyšovaní úrokov. Úroky pod 1% boli väčšinou s dobou fixácie na 3 či 5 rokov. Preto v tomto období mnohým domácnostiam naskočí úrok na hypotéke 4%. Výška úroku po skončení doby fixácie závisí od podmienok banky, ktoré vám poskytne. Môžete svoju hypotéku refinancovať do inej banky či skúsiť znížený úrok v banke, v ktorej aktuálne hypotéku máte. Ak ale riešite otázku vlastného bývania, zadlženia sa v podobe hypotéky nemusíte báť. Samozrejme v prípade, že máte stabilný príjem.