Nákupy

Povinnosti vlastníka nehuteľnosti

Iba vlastniť nehnuteľnosť nestačí. Treba sa okrem zabezpečenia bezpečnosti pri užívaní venovať aj novelám a právnym úpravám tejto problematiky. Ak ste majiteľom nehnuteľnosti, máte určité povinnosti. Od podania dane po poplatky obci napríklad za vývoz komunálneho odpadu, cez správu a udržiavanie obývateľnosti a bezpečnosti objektu. O niektorých povinnostiach ste možno ani netušili a to môže byť chyba. Bohužiaľ platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Je preto na mieste sledovať novely a zmeny v zákonoch týkajúcich sa predaja, správy a všeobecných nariadení o správe nehnuteľností a objektov. Pri zavádzaní prihliadania na ekologickú stránku bývania sa prirodzene vyvinul pojem energetickej kategórie stavby.

energetický certifikát pre nové nehnuteľnosti

Prečo by ste sa ale mali zaoberať energetickou triedou svojej nehnuteľnosti? Hneď z jedného dôležitého dôvodu. Je to Vašou povinnosťou. Ak sa chystáte stavať alebo kupovať nehnuteľnosť po roku 2016 musíte počítať s potrebou energetickej certifikácie. Je to doklad o energetickej náročnosti budovy. Vďaka tomuto dokladu sa lepšie zaradíte do priestoru lepších predajcov nehnuteľností, čo sa môže odzrkadliť aj na vyššej cene objektu. Stavby po roku 2016 totižto musia spĺňať energetickú triedu A1. Pre budovy postavené ešte pred koncom roka 2015 platí potreba certifikátu minimálne B skupiny.

efektívne využitie energie

Energetický certifikát hodnotí nehnuteľnosť na základe jej spotreby a to v kategóriách : spotreba na elektroinštaláciu, vzduchotechniku, klimatizáciu, elektrickú energiu, spotrebu vody a jej ohrevu. Bez energetického certifikátu totiž nie je možné tieto budovy ani prenajímať ani predávať. Dokonca ani novostavby bez potrebnej energetickej certifikácie nebudú skolaudované. Našťastie máme pre túto problematiku na Slovensku odborníkov, ktorý energetickú certifikáciu ochotne vysvetlia aj zhodnotia. Nakoľko pôvodný vstup do prostredia energetickej certifikácie vychádza z vyhlášky z roku 2008 do dnešného roku 2024 prešiel mnohými zmenami a vylepšeniami. Takto sa aktívne dokážeme prispôsobiť zvyšujúcim sa nárokom na ekologickejšie fungovanie našej spoločnosti.